دانشکده شیعه شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

علویان بالکان (تاریخ، عقاید، فرهنگ و ظرفیت های تعامل با امامیه)

 
تاریخ انتشار: 1399/08/20    تعداد بازدید: 16

علویان بالکان (تاریخ، عقاید، فرهنگ و ظرفیت های تعامل با امامیه)

جلسه دفاع از رساله دکتری آقای محمد قربان‌پوردلاور توسط معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده شیعه شناسی با مساعدت گروه علمی شیعه شناسی برگزار شد.
 

عنوان رساله:

 

علویان بالکان (تاریخ، عقاید، فرهنگ و ظرفیت های تعامل با امامیه)

 

استاد راهنما: جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر سیدابوالحسن نواب

استاد مشاور: جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر مهدی فرمانیان

اساتید داور:

جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمیدرضا شریعتمداری

جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد غفوری نژاد

جناب آقای دکتر حسین متقی

 

 

چکیده:

      حضور  چشمگیر علویان در بالکان، مستلزم مطالعه دقیق وضعیت آن­ها و همچنین شناخت ظرفیت­های آنان در جنبه­های اعتقادی، فرهنگی و اجتماعی است. تحقیق حاضر، یک گام مهم در جهت درک جایگاه این جمعیت و ایجاد هم افزایی و ارتباط مؤثر با آنان به شمار می­رود.

      این رساله دکتری با تاکید بر مبانی اعتقادی علویان، به پژوهش در تاریخ سرزمینی و جغرافیای علویان و نیز تحقیق و تفحص در باورهای برآمده از نصوص اصلی ایشان و نیز فرهنگ رایج و متداول میان این جماعت اثرگذار، پرداخته است و در نهایت ظرفیت­های فرهنگی و وجوه اشتراک علویان و شیعه­ی امامیه و نفوذ فرهنگ و آداب و رسوم ایران میان علویان و راهکارهای تعاملی با ایشان را بر اساس شیوه تحلیلی و توصیفی و با مبانی استراتژیک و با بهره­گیری از منابع کتابخانه­ای و مطالعات میدانی، بیان نموده است.

     علویان و بکتاشیان در آناطولی و بالکان، ریشه در اسلام دارند و جریان فرهنگی بکتاشی- علوی، جزو تمدن بزرگ اسلام به شمار می‌رود؛ چراکه اساس و پیشینه­ی باورهای دینی آنان، تفاوتی با مسلمانان به­ویژه شیعیان ندارد. نتایج حاصل از تحقیق، نشان می­دهد که علویان و خصوصا بکتاشیان را باید مسلمان و شیعه‌ی دوازده امامی دانست؛ زیرا آنان به توحید الهی، نبوت رسول اکرم و امامت و ولایت امیرالمومنین و سایر ائمه طاهرین علیهم السلام اعتقاد دارند. سیره بزرگان متقدم و نیز منابع اصیل آنان خصوصا ارکان­نامه­ها، دلالت بر التزام علویان و بکتاشیان بر اجرای شریعت، دارد؛ ولی به جهت قرابت و همجواری­شان با سایر نحله­ها و آیین­ها و نیز فشارهای سیاسی و اجتماعی در طول تاریخ و دوری از علما و عدم ارتباط با مراکز علمی شیعه، باورها و اعتقادات آنان دست­خوش تغییراتی گشته و به خصوص نسبت به احکام دینی، نقصان­ها و انحراف­هایی در میان علویان به وجود آمد و چه بسا آئین‌ها و اندیشه­های بومیان منطقه در شکل‌گیری فکری آنان کم تأثیر نبوده است. از این رو، موجب دوری آنان از اصل و اساس­شان؛ یعنی تشیع گشته که بدین جهت و بر اساس ضرورت­ها، این رساله در صدد ایجاد تقریب و تعامل آنان با امامیه می­باشد.

       امید است این حرکت علمی، نقطه آغازی برای توجه بیش از پیش به علویان به عنوان یک ظرفیت شیعی و جمعیت مهم و اثرگذار در بالکان باشد. هم­چنین این ناچیز مورد عنایت علوی­پژوهان و فعالان عرصه بین الملل قرار گیرد و در جبران کاستی­ها و تکمیل آن اهتمام ورزند.

 

کلید واژه: علویان، بکتاشیان، تاریخ علویان بالکان، اعتقادات علویان، فرهنگ­ و آداب علویان، راهبردهای تعامل با علویان بالکان،

 نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده شیعه شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز