دانشکده شیعه شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

معرفی و روش شناسی کتاب دعائم الاسلام قاضی نعمان

 
تاریخ انتشار: 1399/08/20    تعداد بازدید: 13

معرفی و روش شناسی کتاب دعائم الاسلام قاضی نعمان

جلسه دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد آقای محمدصادق عبداله‌زاده مطلق توسط معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده شیعه شناسی با مساعدت گروه علمی تاریخ و فرق تشیع برگزار شد.
 

عنوان پایان نامه:

 

معرفی و روش شناسی کتاب دعائم الاسلام قاضی نعمان

 

استاد راهنما: جناب آقای دکتر محمد ملکی نهاوندی

استاد داور: جناب آقای دکتر محمد انصاری دوگاهه

 

 

 

چکیده

کتاب دعائم الاسلام از مهمترین تألیفات فقهی قاضی نعمان مغربی به عنوان یکی از فقهای شیعه در قرن سوم و چهارم قمری می باشد که حکم قانون اساسی حکومت اسماعیلی فاطمیان را داشت. از آنجا که این کتاب همواره سلباً و ایجاباً مورد توجه فقیهان امامیه در تمامی دوران ها بوده، تا جایی که بعضی از بزرگان امامیه از او روایت بیان کرده اند و اینکه تا به امروز اگر نگوییم تنها کتاب جامع فقهی برای اسماعیلیه می باشد اما می توان ادعا کرد مهمترین منبع فقهی مورد رجوع اسماعیلیان می باشد و در این کتاب قاضی نعمان از منابعی بهره مند شده که امروزه اثری از آن نیست، بنابراین حداقل برای مطالعه فرقه اسماعیلیه روش شناسی این کتاب از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در زمانی که امت اسلامی به گروها و دسته های مختلف تقسیم شده اند و خیلی از سنت ها نادیده گرفته شده قاضی نعمان کتابی جامع و مختصر که از پرگویی و اطاله کلام به دور باشد وحفظش آسان و قابل دسترس همگان  باشد فراهم می آورد و از 3443 روایت بدون ذکر سلسله رویان آن از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم تا امام صادق علیه السلام نقل می نماید. سرانجام بعد از فوت قاضی نعمان، تحول مهمی در فقه اسماعیلی رخ نداده و کتاب دعائم الاسلام به عنوان تنها مرجع باقی ماند و در هند بعدها توسط فقهایی شروحی برای این کتاب نوشته شد.

واژگان کلیدی

دعائم الاسلام، قاضی نعمان، ابوحنیفه شیعه، معرفی، روش شناسی

 نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده شیعه شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز