دانشکده شیعه شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

مضمون شناسی احادیث امام رضا (علیه السلام) در باب امامت

 
تاریخ انتشار: 1399/08/20    تعداد بازدید: 16

مضمون شناسی احادیث امام رضا (علیه السلام) در باب امامت

جلسه دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد خانم فاطمه سادات هاشمی قمی توسط معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده شیعه شناسی با مساعدت گروه علمی تشیعه شناسی برگزار شد.
 

عنوان پایان نامه:

 

مضمون شناسی احادیث امام رضا (علیه السلام) در باب امامت

 

استاد راهنما: جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد غفوری نژاد

استاد مشاور: جناب آقای دکتر امداد توران

استاد داور: جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی جعفرطیاری

 

 

 

چکیده

در باب امامت از امامان معصوم (علیهم السلام) روایات بسیاری نقل شده است که بهترین منبع برای شناخت ابعاد این موضوع هستند. با توجه به شرایط تاریخی هر یک از امامان معصوم (علیهم السلام)، پرداختن به این موضوع با فراز و فرودهایی همراه بوده است. در این میان شرایط ویژه ای که در عصر علی ابن موسی الرضا (علیه السلام) ایجاد گردید، زمینه ای شد تا این موضوع در ابعاد گسترده تری توسط ایشان برای مردم تبیین گردد. اهمیت این موضوع در کلام امامیه و اختلاف نظر علمای سایر مذاهب در این زمینه، همچنین تأثیر تبیین این موضوع از لسان امام رضا (علیه السلام) موجب گردیده تا در این پژوهش مقوله امامت از نگاه ایشان مورد بررسی قرار گیرد.

با توجه به اهمیت ذکر شده برای این موضوع، در این نوشتار احادیث منقول از امام رضا (علیه السلام) در باب «امامت» از منظر مضمون شناسی بررسی شده است و در نهایت نتایج برآمده از احادیث رضوی در راستای معرفت و تبیین مسئله امامت به صورت مجموعه تعالیم در قالب نظریه ای سازوار و منسجم عرضه شده است. در این رابطه می توان به این موارد اشاره نمود:

فلسفه وجود امام در جامعه تبیین و ارائه احکام و شریعت الهی برای انسان ها بعد از پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) است. تعیین امام از سوی خداوند و ابلاغ و اجرای صحیح احکام الهی موجب تحقق عدالت و تعالی بشر بوده و لطف و حکمت الهی اقتضا می کند بشر در مقابل گمراهی ها و وساوس شیطانی و نفسانی، هادی و راهنما داشته باشد. امام معصوم همچون ماه تابان هدایتگر انسان ها در شب های تاریک ضلالت می باشد. بهترین اثر امام حاکمیت، گسترش امنیت و عدالت اجتماعی در جامعه است. پیشوایی فرد بر کسی که کامل تر از اوست عقلاً قبیح بوده فلذا امام دارای صفات مهمی چون علم لدنی، عصمت و ولایت تکوینی برای هدایت بشر است. دو شاخصه مهم در پیروی از امام معصوم یکی محبت از روی معرفت تا جایی که منجر به غلو نشود و  دیگری برائت از دشمنان ایشان بوده چرا که دشمنی با امام معصوم دشمنی با خداست.

کلید واژه ها: امام رضا (علیه السلام)، حدیث، امامت، ضرورت امام، علم امام، عصمت امام، غلو، برائت.

 نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده شیعه شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز