دانشکده شیعه شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

موضوعات پیشنهادی پایان نامه

 
تاریخ انتشار: 1399/08/22    تعداد بازدید: 27

موضوعات پیشنهادی پایان نامه

 در جلسه گروه شیعه شناسی مورخ  ۱۷ آبان ۱۳۹۹ دکتر حمیدرضا شریعتمداری، رئیس دانشکده فلسفه و عضو هیئت علمی گروه شیعه شناسی موضوعات زیر را به دانشجویان رشته شیعه شناسی پیشنهاد کرد:

بسمه تعالی

موضوع پایان‌نامه، نشان دهنده گرایش علمی دانش پژوه و پیوند دهنده‌ی وی  به حوزه‌های مختلف پژوهش می‌باشد. دانشجویان می‌باید موضوع پایان‌نامه را از همان آغاز تحصیل در ذهن خود بپرورانند و در مورد آن به تحقیق و تفحص و رایزنی با استادان و محققان بپردازند. این امر در انجام بموقع و نیز تضمین کیفیت پایان‌نامه موثر خواهد بود.

از آنجا که انتخاب موضوع پایان‌نامه یکی از چالش‌های مهم و اصلی دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری می‌باشد، گروه شیعه شناسی در نظر دارد در جلسات هفتگی خود، از اعضای هیئت علمی، جویای معرفی موضوعات مناسب برای پایان‌نامه و رساله بشود.

 در جلسه گروه شیعه شناسی مورخ  ۱۷ آبان ۱۳۹۹ دکتر حمیدرضا شریعتمداری، رئیس دانشکده فلسفه و عضو هیئت علمی گروه شیعه شناسی موضوعات زیر را به دانشجویان رشته شیعه شناسی پیشنهاد کرد:

ـ «کاربست‌های محتمل عقل در دین»؛ این موضوع علاوه بر اینکه می تواند به صورت کلی مورد تحقیق قرار گیرد، قابل تطبیق بر عالمان و مکاتب کلامی مختلف نیز است؛

ـ «نسبت ولایت با توحید و عدالت»؛

ـ «شاخصه‌های جریان‌های گنوسی و تطبیق آنها بر فرق شیعی»

ـ «مبانی و مظاهر دینداری عاقلانه در سنت شیعی»؛ این موضوع هم به صورت کلی می‌تواند مورد تحقیق قرار گیرد، هم قابل تطبیق بر تک تک عالمان دینی است.

اغلب موضوعات فوق می تواند به صورت مقایسه ای، هم میان عالمان و مدارس شیعی و هم میان عالمان و مدارس سنی و شیعه مورد بررسی قرار بگیرد.

در ضمن علاقه‌مندان به موضوعات فوق جهت تبیین مسئله و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به استاد مربوطه مراجعه فرمایند.نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده شیعه شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز