دانشکده شیعه شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

واکاوی درس‎ها و عبرت‎های صلح حدیبیه و صلح امام حسن (علیه ‎السلام)

 
تاریخ انتشار: 1399/11/15    تعداد بازدید: 57

واکاوی درس‎ها و عبرت‎های صلح حدیبیه و صلح امام حسن (علیه ‎السلام)

جلسه دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد آقای ناصر بدرلو توسط معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده شیعه شناسی با مساعدت گروه علمی شیعه شناسی در تاریخ 99/11/13 برگزار شد.
 

عنوان پایان نامه:

 

واکاوی درسها و عبرتهای صلح حدیبیه و صلح امام حسن (علیه السلام)

 

استاد راهنما: جناب استاد دکتر مصطفی جعفرطیاری

استاد مشاور: جناب استاد علیرضا ایمانی

استاد داور: جناب استاد دکتر محمدرضا ملانوری

 

 

چکیده

 

واکاوی تاریخ و استخراج درسها و عبرتهای آینده ساز آن، نگرشی است که قرآن کریم به تاریخ داشته و همگان را به آن توصیه میکند. تکرارپذیری تاریخ فرصتی در اختیار انسانها قرار داده تا بتوانند با تکیه بر تاریخ گذشتگان نفعها و پاکیها را گسترش دهند و از ناپاکیها و زیانهای فردی و اجتماعی پرهیز کنند. این مهم ضرورت پرداختن عبرتزا و آینده ساز را به تاریخ در سطح نخبگان و عوام ضروری می‌نماید. از طرفی نگاه دقیق تحلیلی به تاریخ خصوصاً در عملکرد رهبران و حاکمان و خواص جامعه می‌تواند زمینههای شبهات را از بین برده و توان پاسخ گوئی به شبهات را افزایش دهد. هدف این تحقیق شناخت ویژگیها، اختیارات و جایگاه رهبران جامعه اسلامی و وظایف امتها در زمان جنگ و صلح در پیمانهای بین المللی و تبیین ویژگیهای صلح مطلوب از منظر اسلام، شناسایی اثرات صلح مطلوب در جلوگیری از جنگ افروزی و تجاوز در روابط بین ملتها است. تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، از نقاط قوتی مانند نگاه تاریخی، تحلیل علمی و شیوایی سخن بهره مند بوده و از نقاط ضعفی مانند تک بعدی بودن نسبت دو پیمان صلح جدیبیه و صلح امام حسن(علیه‌السلام) رنج می‌برد. این پژوهش از نوع پژوهشهای کاربردی بوده و ترکیبی از تحلیل و توصیف را به کار گرفته و با تکیه بر اسناد کتابخانه ای به شیوه پدیدار شناختی، تاریخی و تحلیل محتوا انجام شده است. نتایج حاصل از تحقیق نشان میدهد که صلح حدیبیه بستر تعظیم شعائر الهی و ترویج معارف اسلامی را فراهم نموده و همگرایی و هم افزایی بین مسلمین ایجاد نمود و کفار را از تعرض به کشور اسلامی نا امید کرد و از طرفی صلح امام حسن (علیهالسلام) از چهره نفاق معاویه پرده برداشت و بنیههای تشکیلات شیعی را تقویت کرد.

کلید واژه ها: واکاوی، صلح، درس، عبرت، حدیبیهنظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده شیعه شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز