دانشکده شیعه شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

جریان شناسی شیعیان کویت و مناسبات آنان با حکومت و دیگر مسلمانان

 
تاریخ انتشار: 1399/12/27    تعداد بازدید: 11

جریان شناسی شیعیان کویت و مناسبات آنان با حکومت و دیگر مسلمانان

جلسه دفاع از رساله دکتری آقای مجید کیانی نژاد توسط معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده شیعه شناسی با مساعدت گروه علمی شیعه شناسی برگزار شد.

عنوان رساله:

 

جریان شناسی شیعیان کویت و مناسبات آنان با حکومت و دیگر مسلمانان 

 

استاد راهنما: جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر سیدابوالحسن نواب

استاد مشاور: جناب آقای دکتر محمد جاودان

استاد مشاور: جناب آقای دکتر محمدرضا دهشیری

اساتید داور:

جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمیدرضا شریعتمداری

جناب آقای دکتر محمدهادی فلاح زاده

جناب آقای دکتر بهمن اکبری

 

 

چکیده:

کویت، کشوری اسلامی با ترکیب جمعیتی متنوعی از عرب و عجم، شیعه و سنی و مقیم و مهاجر است. برغم کثرت تنوع و دسته‌بندی‌های مردم جامعه در این کشور، زندگی مسالمت‌آمیز و توأم با آرامش مردم، قابل تأمل و مثال‌زدنی است. شیعیان کویت طی ادوار گذشته  نقشی ثبات بخش، در تعاملات درون شیعی و با اهل سنت و حکومت ایفا کرده اند.

رساله حاضر، نتیجه تحقیقی میدانی توصیفی – تحلیلی است که بر معرفی جریان‌های درونی شیعیان کویت و کیفیت و نقش آفرینی آنان در تعامل با حاکمیت و سایر مسلمانان می‌پردازد. بررسی مواضع جریان‌های کلامی ـ سیاسی درون شیعی کویت در قبال اکثریت اهل سنت کشور، حامیان و مخالفان حاکمیت و تمهید شیوه تعامل درست نهادهای شیعی خارج از کشور از دغدغه‌های این پژوهش است.

جریان شناسی شیعیان، در معرفی و آگاهی به کیفیت و میزان نقش و اثرگذاری ایشان در مناسباتشان با حکومت و سایر جریان ها کمک شایانی می نماید و زمینه پاسخگویی به پرسش اصلی رساله که "مناسبات جریان های شیعی کویت با حکومت و دیگر مسلمانان چگونه است؟" را فراهم می آورد.

بررسی تاریخچه گسترش تشیع در کویت و نقش آفرینی عالمان شیعی ، گفتمان های حاکم بر جریان های شیعی و این که چه جریان هایی در کویت وجود دارد، مناسبات شیعیان کویت با حکومت و نحوه تعامل ایشان با سایر مسلمانان، به ترتیب عناوین فصل های این رساله اند که ما را در پاسخ به پرسش اصلی یاری نموده اند.

جریان های فکری و کلامی شیعیان کویت شامل جریان های اصولی، اخباری و شیخی و جریان های سیاسی شامل جریان اتحاد ملی اسلامی، تجمع عدالت و صلح، جمعیت پیمان ملی و جر یان مستقل ها می باشند.

از سه جریان فکری و کلامی ، اخباری ها و شیخی ها ورود چندانی به عرصه جریان سازی سیاسی و اجتماعی نداشته و عمدتا درون گرا هستند و متاثر از حوزه های بحرین و احسا هستند. در چارچوب جریان فکری اصولی، که متاثر از سه حوزه نجف، قم و کربلاست، جریان هایی سیاسی و اجتماعی شکل گرفته و تأسیس گروه ها، احزاب، طیف ها، جناح ها و جبهه های فکری و سیاسی را رقم زده است. جریان سیاسی مستقل متاثر از حوزه نجف‌، اتحاد ملی اسلامی همسو با انقلاب اسلامی و متاثر از حوزه قم و جریان شیرازی متاثر از حوزه کربلا می باشند .

در مقابل جریان های اخباری و احقاقی بیشتر حافظ نظم موجود بوده اند و در خلاف جهت گیری حاکمیت قرار نگرفته اند و کمتر مورد اتهام وابستگی به دیگر کشورها قرار گرفته اند.

نحوه تعامل جریان های فکری ـ سیاسی کویت با یکدیگر، به دلیل خلق و خوی دینی و عمومی مردم این کشور در احترام به علما مناسب ارزیابی شده و غیر قابل مقایسه با کشورهای همسایه کویت است. قریب به اتفاق جریان های شیعی کویت در حال حاضر ضمن تعامل مثبت با یکدیگر از مناسبات خوبی با حکومت و سایر مسلمانان به استثنای جریان سلفی برخوردارند.

نوآوری این رساله از یک حیث پرداختن به جریان های شیعی در کویت است که پیش از این به طور متمرکز و در قالب یک کتاب یا مقاله یا رساله انجام نپذیرفته است. از حیث دیگر زمینه تامل جدی بر " نحوه تعامل نهادهای شیعی خارج از  کویت با جریان های مختلف آن" به گونه ای که معادلات سیاسی به ضرر شیعیان به هم نخورد، فراهم گردیده است. موضوعی مهم که به عنوان رساله مکمل رساله ی حاضر می تواند به طور مستقل ، مد نظر پژو هشگران این عرصه قرار گیرد. نوع پژوهش در رساله کاربردی و روش کار توصیفی تحلیلی است. روش گردآوری داده ها کتابخانه ای و مصاحبه ای می باشد.دسته اول از ابزارهای گردآوری داده ها کتابخانه ای هستند. در این بخش کتاب‌ها و مقالات عربی و انگلیسی موجود در کتابخانه ها و نیز کتابخانه های آنلاین و همچنین مطالب موجود در وب سایت های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. ابزار دیگر مورد استفاده، میدانی است. در بخش میدانی با برخی آگاهان به ویژه سفرا و رایزنان سابق و نیز عالمان شیعی ساکن کویت و نیز عالمان کویتی ساکن قم مصاحبه و مشورت شده است.

 

واژگان کلیدی:

جریان‌شناسی، شیعیان کویت، جریان کلامی، جریان سیاسی، جریان های اسلامی معاصر

 نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده شیعه شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز