دانشکده شیعه شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

بررسی تحلیلی دیدگاههای قرآن بسندگان ایران در نقد حدیث

 
تاریخ انتشار: 1399/12/28    تعداد بازدید: 16

بررسی تحلیلی دیدگاههای قرآن بسندگان ایران در نقد حدیث

جلسه دفاع از رساله دکتری آقای سیدحسن هاشمی جزی توسط معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده شیعه شناسی با مساعدت گروه علمی شیعه شناسی برگزار شد.
 

عنوان رساله:

 

بررسی تحلیلی دیدگاه های قرآن بسندگان ایران در نقد حدیث

 

استاد راهنما: جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد غفوری نژاد

استاد راهنما: جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدحسن نادم

استاد مشاور: جناب آقای دکتر امداد توران

اساتید داور: 

جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمیدرضا شریعتمداری

جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضا برنجکار

جناب آقای دکتر محمد مرادی

 

چکیده:

قرآن‌بسندگان ایرانی از جریان‌های فکری برآمده از مکتب تشیّع امامیّه هستند که با دو شاخصه‌ی قرآن‌بسندگی و دوری‌گزینی از حدیث در نیمه دوّم قرن سیزده هجری و همزمان با نهضت مشروطه در ایران ظهور کردند. این جریان با تأکید بر کفایت قرآن برای هدایت جامعه، همه‌فهمی قرآن و بی نیازی آن به روایت تفسیری، دوری گزینی از حدیث، برای نقد و پالایش حدیث بیشتر از ادلّه نقلی (قرآن، سنّت و اجماع) و لُبّی (عقل، تاریخ، علوم تجربی و ..)، استفاده کرده و  علاقه‌ای به ورود به نقد  سندی حدیث ندارد. پرداختن به مباحث مُختَلَفُ‌الحدیث و تأکید بر تعارض‌أحادیث با قرآن و عقل و..، ادعای جعل‌گسترده در جوامع حدیثی شیعه، نقد کارکردی حدیث با ادعاهایی مانند: دوری از پرستش موحّدانه، ترویج و اشاعه گناه، خرافه‌گرایی، فرقه‌گرایی، تفرقه و انحطاط مسلمین از دیگر دلایل ایشان برای حدیث‌گریزی می‌باشد. این رساله، با مراجعه به تمامی آثار مرتبط با نقد حدیث سه تن از برجستگان این گرایش، یعنی رضاقلی شریعت‌سنگلجی(1272-1322)، سیّد ابوالفضل إبن الرضا برقعی قمی( ۱۲۸۷- ۱۳۷0ش)، ، سیّد مصطفی حسینی طباطبایی(م1314ش)، به عنوان سه نماینده دوره شکل گیری، دوره میانه و  دوره معاصر، به روش کتابخانه‌ای، سعی شده مبانی شکل‌گیری دیدگاه‌های حدیث گریزانه،  شاخصه‌های فکری، و معیارهای نقد حدیث ایشان بررسی و نقد گردد.

مهم‌ترین نقدهای وارده بر ایشان عبارتند از: نداشتن تعریف مشخص از اصطلاحات و معیارهای نقد حدیث، نداشتن دانش لازم برای نقد حدیث، داشتن پیش فرض قبل از ورود به بحث نقد حدیث، شتاب در اعلان وجود تعارض و چاره جویی نکردن برای حل آن، خلط بین رفتارها و سنّتهای اجتماعی جامعه با سنن و آداب دینی موجود در روایات  و کژروی از معیارهای فقه الحدیث.

 

واژگان کلیدی: نقد حدیث، کفایت قرآن، قرآن‌بسندگان ایرانی، شریعت‌سنگلجی، ابوالفضل برقعی، مصطفی حسینی طباطبایی.

 

 


نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده شیعه شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز