دانشکده شیعه شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

رابطه¬ی عمل صالح با پذیرش ولایت اهل بیت (علیهم السلام) از منظر المیزان

 
تاریخ انتشار: 1400/02/04    تعداد بازدید: 10

رابطه¬ی عمل صالح با پذیرش ولایت اهل بیت (علیهم السلام) از منظر المیزان

جلسه دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد خانم فاطمه عجمین توسط معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده شیعه شناسی با مساعدت گروه علمی شیعه شناسی برگزار شد.

عنوان پایان نامه:

رابطه عمل صالح با پذیرش ولایت اهل بیت علیهم السلام از منظر المیزان

استاد راهنما: جناب حجت الاسلام والمسلمین علیرضا ایمانی

 

استاد داور: جناب آقای دکتر محمدحسن محمدی مظفر

 

چکیده:

 شناخت عوامل سعادت و نجات برای هر فردی دارای اهمیت است. در آیات قرآن کریم، عمل صالح به عنوان یکی از عوامل سعادت بیان شده است. اما درباره­ی این­که این عمل صالح، دقیقا به چگونه اعمالی گفته می‌شود و چه ویژگی­هایی دارد، به وضوح صحبتی نشده است. روایات زیادی در ذیل این آیات، مصداق حقیقی مومنین صالح را شیعیان امیرالمومنین(علیه السلام) بیان می‌دارند. بیان چنین مصداقی این فرضیه را به وجود می­آورد که میان پذیرش ولایت اهل بیت(علیهم السلام) و عمل صالح رابطه­ای جدا ناپذیر باشد. در این پایان نامه با بررسی دقیق حوزه­ی معنایی عمل صالح، عوامل موثر در تحقق آن، مفهوم شناسی آن در آیات و روایات و بررسی جایگاه ولایت در آیات و روایات، به اثبات این فرضیه و چگونگی این رابطه پرداختم که با یافتن آثار مشترک میان عمل صالح و پذیرش ولایت، و مطابقت مصادیق «الذین امنوا و عملوا الصالحات» در قرآن کریم بر شیعیان، این نتیجه گرفته شد که پذیرش ولایت اهل بیت(علیهم السلام) از سوی فاعل عمل نه تنها شرط قبولی عمل است؛ بلکه شرط وجودی تحقق عمل صالح است. به گونه‌ای که عمل بدون پذیرش ولایت، صلاحیت عمل صالح شدن مورد نظر قرآن کریم را ندارد. روش تحقیق در این پایان نامه، به صورت توصیفی-تحلیلی و کتابخانه­ای است که با توجه به اهمیت و کلامی بودن تفسیر المیزان، این تفسیر را به عنوان مرجع و منبع تفاسیر آیات قراردادم.  

 

کلید واژه: پذیرش ولایت- اهل بیت(علیهم السلام) - عمل صالح – المیزان.نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده شیعه شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز