دانشکده شیعه شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

بررسی دیدگاه اقطاب نعمت اللهیه نسبت به تشیع از یافعی تا کبودرآهنگی

 
تاریخ انتشار: 1400/05/23    تعداد بازدید: 67

بررسی دیدگاه اقطاب نعمت اللهیه  نسبت به تشیع از یافعی تا کبودرآهنگی

جلسه دفاع از رساله دکتری آقای حسن فاطمی  توسط معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده شیعه شناسی با مساعدت گروه علمی شیعه شناسی برگزار شد.

عنوان رساله:

بررسی دیدگاه اقطاب نعمت‌اللهیه ‌نسبت به تشیع از یافعی تا کبودرآهنگی

اساتید راهنما: آقایان دکتر امداد توران و دکتر یوسف غضبانی

اساتید مشاور: آقایان دکتر محمد سوری و دکتر محمدتقی سبحانی

اساتید داور: آقایان دکتر علی آقانوری، دکتر حسین عباسی و دکتر رضا الهی منش

 

چکیده:

یکی از مهم‌ترین طریقت‌های تصوف در ایران طریقت نعمت‌اللهیه، منسوب به شاه نعمت‌‌الله ولی، عارف قرن هشتم و نهم، است. امروزه این طریقت در ایران پیروان بسیاری دارد و از طریقت‌های شیعی به‌شمار می‌رود. هر چند پیروان این طریقت مدعی‌اند که همه اقطاب آنها شیعه بوده‌اند، ولی بر اساس منابع تاریخی و منابع درون‌فرقه‌ای، می‌توان ادعا کرد که این طریقت در ارتباط خود با تشیع سه‌مرحله را از سر گذرانده است: 1. از ابتدا تا قرن هشتم هجری اقطاب این طریقت هیچ ادعایی نسبت به تشیع نداشته‌اند که این دوره تنها عبدالله یافعی را در برمی‌گیرد. 2. از اوایل قرن هشتم تا اواسط قرن نهم برخی از اقطاب نعمت‌الهیه به تشیع تمایل نشان داده‌اند که این دوره از شاه نعمت‌الله ولی شروع و به شیخ شمس‌الدین دکنی ختم می‌شود. 3. سرانجام در اوایل قرن دوازدهم اقطاب به تشیع روی آوردند و این مذهب را پذیرفتند، که از رضاعلیشاه دکنی شروع شده است و تا کنون ادامه دارد. با توجه به این فرضیه، پژوهش حاضر با عنوان «بررسی دیدگاه اقطاب نعمت‌اللهیه نسبت به تشیع از یافعی تا کبودرآهنگی » به دنبال بررسی رابطه اقطاب نعمت‌اللهیه از یافعی تا کبودرآهنگی با تشیع است و به این مسئله می‌پردازد که این اقطاب درباره‌ی تشیع چه دیدگاهی داشته‌اند و آیا خود شیعه بوده‌اند یا نه. مهم‌ترین یافته‌های این تحقیق که با روش توصیفی ـ تحلیلی و با استفاده از منابع دست‌اول صورت پذیرفته است، حاکی از اثبات فرضیه است و می‌توان این اقطاب را به سه‌دسته و سه‌دوره‌ی زمانی تقسیم کرد. در پژوهش حاضر، دیدگاه‌های اقطاب نعمت‌اللهیه در سه حوزه‌ی امامت، امامان شیعه و جامعه‌ی شیعه بررسی شده است.

واژگان کلیدی: تصوف، تشیع، امامان شیعه، جامعه‌ی شیعه، اقطاب نعمت‌اللهیه، عبدالله یافعی، شاه نعمت‌الله ولی، محمدجعفر کبودرآهنگی.نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده شیعه شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز