دانشکده شیعه شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

بررسی اعتبار و محتوای اعتقادی زیارات مهدوی

 
تاریخ انتشار: 1400/05/23    تعداد بازدید: 45

بررسی اعتبار و محتوای اعتقادی زیارات مهدوی

جلسه دفاع از پایان نامه ارشد سرکار خانم زینب حسینی‌نیا  توسط معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده شیعه شناسی با مساعدت گروه علمی شیعه شناسی برگزار شد.

عنوان پایان نامه

بررسی اعتبار و محتوای اعتقادی زیارات مهدوی

استاد راهنما: دکتر مصطفی جعفرطیاری

استاد مشاور: حجت الاسلام و المسلمین رضا شجاعی‌مهر

استاد داور: دکتر خدامراد سلیمیان

 

چکیده:

یکی از امتیازات مذهب شیعه بحث زیارت است که اهل‌بیت: در زیارت‌نامه‌ها مباحث مهم اعتقادی را لحاظ نموده‌اند. در این میان، زیارات مهدوی نیز از این مهم بی‌بهره نمانده است و بسیاری از معارف اعتقادی شیعه در آن منعکس‌شده است اما بااین‌وجود، توجه علمی و روزآمد نسبت به این منبع مهم عقیدتی در فرهنگ علمی ما کم صورت گرفته است و بااینکه آثار ارزشمند و قابل قبولی تاکنون نوشته‌شده اما فاقد تحلیل محتوایی است. لذا امتیاز این اثر در همین ارتباط است.

این پژوهش با واکاوی سند و دلالت زیارات مهدوی، سعی در استخراج و فهم مطالب اعتقادی زیارت‌نامه‌هایی است که مربوط به شخص امام مهدی (عج) است که به بررسی اعتباری آن‌ها از طریق اسناد و به جهت محتوای اعتقادی به بررسی متن می‌پردازیم درنتیجه تمرکز اصلی این پایان نامه، پیرامون سند و متن زیارات امام مهدی (عج) و تأثیر این متون بر عمیق کردن باورها و اعتقادات زائر است.

در فصل دوم در دو گفتار به زیارات مهدوی به معرفی و میزان اعتبار و عدم آن پرداخته شد. پنج زیارت مأثور نظیر زیارت آل یس و نه زیارت مانند زیارت روز جمعه،  غیر مأثور است.

در فصل سوم به محتوا سنجی این زیارات در قالب دو گفتار پرداخته‌شده است. گفتار اول آن به مسئله مبدأ و معاد و گفتار دوم بحث راهنما شناسی را از زیارات مأثور دنبال کرده است. این نوشتار در بحث‌های پایانی موضوع مهدویت و رجعت را به‌صورت ویژه لحاظ کرده است.

در خاتمه با جمع‌بندی و نتیجه‌گیری نهایی، به این نتیجه رسیده است که برخی از زیارات مهدوی ضمن اتقان، موضوعات کلامی و گزاره های اعتقادی را در دل خود جای‌داده است تا زائر با مرور آن‌ها به رشد اعتقادی برسد.

کلیدواژه‌ها: زیارت‌نامه، زیارات مهدوی، اعتبارسنجی، محتوای اعتقادی، امام مهدی(عج)نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده شیعه شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز