دانشکده شیعه شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

مدرسه کلامی شیعه در لکهنو

 
تاریخ انتشار: 1399/06/26    تعداد بازدید: 116

مدرسه کلامی شیعه در لکهنو

جلسه دفاع از رساله دکتری آقای محمدرضا ملانوری توسط معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده شیعه شناسی با مساعدت گروه علمی شیعه شناسی برگزار شد.
 

عنوان رساله:

 

مدرسه کلامی شیعه در لکهنو (بررسی موردی خاندان اجتهاد)

 

استاد راهنما: حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد غفوری نژاد

استاد مشاور: دکتر امداد توران

اساتید داور: حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضا مختاری، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمیدرضا شریعتمداری و حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدحسن نادم

زمان: چهارشنبه؛ 19شهریورماه 1399، ساعت: 10:00

مکان: دانشگاه ادیان و مذاهب؛ سالن شهید بهشتی

چکیده:

مدرسه کلامی شیعه در لکهنو تاکنون مورد بررسی قرار نگرفته و در باب تاریخ علم کلام امامی پژوهشی در مورد آن سامان نیافته است. این در حالی است که ، لکهنو یکی از مراکز مهم شیعی است که در قرن دوازدهم، با پرورش اندیشمندان و پژوهش‌گران شیعی برجسته‌ و برجای گذاشتن میراث کلامی فراوان توانست معارف شیعی را به نسل‌های بعدی انتقال داده و بسترهای توسعه علمی شبه قاره را آماده کند.

از جمله مطالب ضروری در مورد این منطقه جغرافیایی، شناسایی شخصیت‌های برجسته کلامی و گونه‌شناسی آثار ایشان، بررسی ویژگی‌های این مدرسه، نحوه‌ی تعامل و تقابل آنان با دیگر جریان‌های موجود در لکهنو و علل رکود این مدرسه می‌باشد، که در این نوشتار به روش توصیفی ـ تحلیلی در مورد آن سخن گفته‌ایم.

سید دلدار علی، ملقّب به سیّدالعلما و آیه الله فی العالمین و معروف به غفران مآب، را می‌توان مؤسس علمی مدرسه لکهنو دانست. بعد از سید دلدار علی، سلطان العلما سید محمد، سیدالعلما سید حسین، سیدمحمدتقی پسر سیدحسین معروف به ممتاز العلما و سیدمحمدهادی فرزند سیدمهدی از تأثیرگذارترین شخصیت‌های کلامی مدرسه لکهنو در میان خاندان اجتهاد به شمار می‌آیند.

از مهم‌ترین تألیفات آنان می‌توان به مرآه العقول ملقب به عماد الاسلام، حدیقه سلطانیه، وسیله النجاه، عجاله نافعه، صمصام قاطع، گوهر شاهوار و ردیه‌های متعدد بر تحفه اثنا عشریه همچون الصوارم الالهیات فی قطع شبهات عابدی العزّی و اللّات، حسام الاسلام و سهام الملام، خاتمه الصوارم الالهیات، رساله غیبت، احیاء السنه و اماته البدعه بطعن الاسنّه، طعن الرماح، ذوالفقار و البوارق الموبقه اشاره نمود.

ورود در عرصه سیاسی و تعامل با حاکمیت، رسمیت بخشیدن به مذهب شیعه پس از یک دوره تنگنای شدید و تقیه، تأسیس نهاد رسمی علمی وتقویت بنیه علمی جامعه تشیع، استقصا در سؤال و جواب و همچنین تعمق و تحقیق گسترده در مباحث و آرای کلامی و تدوین آثاری بزرگ، مواجهه با جریان‌های رقیب همچون هندوها، سنیان حنفی مذهب، سلفیان، صوفیان، اخباریان،‌ فیلسوفان و شیخیان، تصفیه اندیشه شیعه از آراء نادرست و تبیین صحیح از معارف اهل بیت (علیهم السلام)، نقل عین عبارت مخالفین و تضعیف آن با ادله قوی، نقد و ردّ مبنا و لوازم عقاید مخالفین و مقرون بودن ادله عقلی و نقلی از ویژگی‌های این مدرسه کلامی است.

کلید واژه‌ها: مدرسه کلامی، لکهنو، خاندان اجتهاد، سید دلدار علی

 نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده شیعه شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز