دانشکده شیعه شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

درباره دانشکده

 
تاریخ انتشار: 1396/05/01    تعداد بازدید: 3528

درباره دانشکده

دانشکده ی شیعه شناسی متشکل از سه گروه علمی شیعه شناسی (گرایش کلام شیعه)، مطالعات تاریخ تشیع و فرق شیعه است.

دانشگاه ادیان و مذاهب در سال 1387 با کسب مجوز از شورای گسترش آموزش عالی رسما فعالیت خود را آغاز کرد.  دانشکده ی شیعه شناسی در کنار دو دانشکده ادیان و مذاهب اسلامی در زمره سه دانشکده ی نخست دانشگاه ادیان ومذاهب قرار دارد.

    در دانشکده شیعه شناسی سه گروه علمی پژوهشی: شیعه شناسی (گرایش کلام شیعه)، تاریخ تشیع و فرق شیعه مشغول فعالیت اند. در رشته شیعه شناسی سرفصلها و نیز پایان نامه ها غالبا معطوف به تاریخ کلام شیعه اند و اندیشه کلامی شیعه را، یا مستقلا یا در مقایسه با ادیان و مذاهب دیگر مورد مطالعه قرار می دهند. در رشته "تاریخ تشیع"، تاریخ اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و احیانا اقتصادی شیعه  مورد کاوش قرار می گیرد. رشته «فرق شیعه» از فرق موجود شیعه از قبیل: زیدیه، اسماعیلیه و نصیریه و فرق منقرض شده از قبیل فتحیه، کیسانیه و جزآن بحث می کند.بدین ترتیب شاید بتوان گفت این سه رشته مجموعا می توانند به پرسشهای ما درباره ابعاد مختلف تاریخ تشیع پاسخگو باشند و از این طریق در ما خودآگاهی تاریخی نسبت به گذشته مان ایجاد کنند.

دانشکده شیعه شناسی در هر سه رشته مذکور، در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، از طریق کنکور سراسری و آزمون اختصاصی دانشجوی حضوری می پذیرد.

ناگفته نماند که دانشگاه ادیان و مذاهب علاوه بر پذیرش دانشجوی حضوری  در رشته های شیعه شناسی، تاریخ تشیع، فرق تشیع در دو مقطع کارشناسی و نیز کارشناسی ارشد، دانشجوی غیر حضوری (مجازی) نیز می پذیرد. این رشته ها به لحاظ اداری زیرمجموعه دانشکده مجازی اند، گرچه دانشکده شیعه شناسی مساعدت علمی لازم را برای فعالیت رشته های مجازی مبذول می دارد.نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده شیعه شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز